Lana Del Rey

Elizabeth Woolridge Grant, znana bardziej jako Lana Del Rey, to amerykańska wokalistka alternatywna. Urodziła się 21 czerwca 1985 roku w Nowym Jorku. Pseudonim artystyczny Elizabeth to połączenie imienia gwiazdy Hollywood – Lany Turner oraz nazwy Forda Del Rey. Jak sama twierdzi, inspiruje się Brucem Spreengsteenem, Elvisem Presleyem, Thomasem Newmanem oraz Kurtem Cobainem. W wieku 14 lat uzależniła się od alkoholu. Wyznała, że piła codziennie i czuła się z tym bardzo dobrze. W młodości była modelką pracującą dla magazynu Ford, brała również udział w kampaniach reklamowych marki Hollister. Swoją pierwszą EPkę zatytułowaną Kill Kill wydała w 2010 roku. Drugi album studyjny pod tytułem Born to Die ukazał się dwa lata później. Po pierwszym tygodniu od wydania, płyta znalazła się na drugim miejscu listy Billboard 200. W 2013 roku krążek uzyskał w Polsce status diamentowej płyty. W 2012 roku ukazał się również minialbum zatytułowany Paradise. Utworem promującym album została piosenka „Ride”. Lana Del Rey otrzymała nagrodę dla Najlepszego Wykonawcy Alternatywnego podczas MTV EMA. Tego samego roku artystka dołączyła do wokalistów tworzących podkład muzyczny do filmu The Great Gatsby z piosenką Young and Beautiful. W 2014 roku wykonała cover piosenki Once Upon A Dream, który został wykorzystany w filmie Maleficent. W tym samym roku premierę miał trzeci album studyjny Ultraviolence, w pierwszym tygodniu sprzedając się w 880 tysiącach egzemplarzach na całym świecie, otrzymując jednocześnie pozytywne opinie krytyków. W Polsce uzyskał status platynowej płyty. 18 września 2015 roku światu ukazał się czwarty album pod tytułem Honeymoon z piosenką High by the Beach jako utworem promującym najnowszy krążek.

Lana Del Rey była twarzą marki jesiennej oraz zimowej kolekcji marki H&M. Na potrzeby promocji nagrała cover piosenki Blue Velvet. W 2012 roku gwiazda była najczęściej wyszukiwaną osobą w Internecie. Piosenkarka wykonała również swój utwór „Young and Beautiful” na zaręczynach Kim Kardashian i Kanye Westa. Po występie w Saturday Night Live 14 stycznia 2012 polała się na nią masa negatywnych komentarzy ze strony krytyków, jak i od samej publiczności. Odbiorcy mieli wiele wątpliwości odnośnie jej umiejętności wokalnych. Nie wpłynęło to jednak negatywnie na rozwój jej kariery. Pomimo fali krytyki sprzedano ponad 4.5 miliona egzemplarzy płyty Born to Die na całym świecie.

Lana została zaproszona przez Cheryl Cole do współpracy nad utworem „Ghetto Baby” na trzeci album Cole – A Million Lights.