Kult

Kult to polski zespół muzyczny, wykonujący pisoenki z gatunku rocka alternatywnego. Zespół został założony w 1982 roku, przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę w Warszawie. Korzeni muzyki tego zespołu możemy szukać w punku i nowej fali, wykorzystuje on rónież elementy rocka psychodelicznego, jak również jazzu. Od samego początku grupa charakteryzuje się rozpoznawalnym brzmieniem klawiszy i instrumentów dętych, a także głosem. Głownym znakiem rozpoznawczym są jednak prowokacyjne teksty wokalisty, którym jest Kazik Staszewski.

W skład zespołu wchodzą:

 • Kazimierz Staszewski – teksty, śpiew, saksofony, sampler
 • Piotr Morawiec – gitary, banjo
 • Janusz Grudziński – instrumenty klawiszowe, gitary, wiolonczela, wibrafon
 • Ireneusz Wereński – gitara basowa
 • Tomasz Goehs – perkusja, instrumenty perkusyjne
 • Janusz Zdunek – trąbka
 • Tomasz Glazik – saksofon tenorowy
 • Wojciech Jabłoński – gitary
 • Jarosław Ważny – puzon
 • Pierwszy koncert Kultu odbył się w klubie Remont 7 lipca 1982 roku. Sprzedano na niego 14 biletów.
  We wrześniu 1986 roku Kult nagrał swoją pierwszą płytę, pod tytuem Kult, wydaną w maju 1987 roku. Znalazły się na niej legendarne utwory zespołu, jak Krew Boga, O Ani czy Wspaniała nowina. Repertuar w dużym stopniu zależał od cenzurowania , z tego względu część repertuaru nie moglą zostać wydana na płycie. W październiku ukazał się album Posłuchaj to do ciebie, na którym pojawiła się m.in. piosenka Wódka. Album miał lepsze brzmienie od debiutanckiej płyty zespołu. Rok później pojawiła się nowa płyta pt. Spokojnie, z której pochodzi największy, przy Polsce przebój zespołu – Arahja, oraz Do Ani. roku 1989 zespół wydał następne 2 albumy. Pierwszy z nich to Kaseta, kojarzona z utworem Po co wolność. Drugim wydawnictwem, które trafiło do sprzedarzy był album Tan, jedyna płyta koncertowa zespołu, na której znalazły się także niepublikowane dotąd utwory. W 1990 Kult wydał znacząco zatytułowaną płytę, 45-89. Tytułowa piosenka opisywała epokę socjalizmu. Rok później wydany został siódmy album pt Your Eyes. Najbardziej znane piosenki z tego albumu to: Parada Wspomnień o stanie wojennym i antyklerykalna Zgroza. Oba te utwory do dziś są stałym punktem w programie koncertów grupy. Kult nagrał również płytę, na której znalazły się piosenki Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika. Płyta zostala bardzo dobrze przyjęta przez fanów, a jej tytuł brzmiał Tata Kazika. W stacjach radiowych album promowany był utworem Baranek.

  W 1994 roku wydali płytę Muj wydafca. Na płycie znajdujemy utwory pt:Dziewczyna o perłowych włosach, jak i cover Iggy’ego Popa, Pasażer. Dobrze znane przez fanów zespołu są piosenki Ręce do góry, czy balladowe Lewe lewe loff. W 1996 Kult zadecydował,że wyda drugą część materiału z piosenkami Stanisława Staszewskiego, Tata 2. Na albumie,który jest utrzymany w brzmieniu podobnym jak Tata Kazika, znalazły się również śpiewane wersje wierszy Gałczyńskiego, które niegdyś wykonywał właśnie Stanisław Staszewski.

  W 1998 pojawił się Ostateczny krach systemu korporacji. Na płycie znalazł się Lewy czerwcowy (Panie Waldku, Pan się nie boi), Gdy nie ma dzieci, Dziewczyna bez zęba na przedzie, czy Komu bije dzwon. Ostatni utwór zespół zadedykował Andrzejowi Szymańczakowi, perkusiście grupy, który zginął przez zadławienie się gumą do żucia podczas snu.W 1998 nowym perkusistą po zmarłym Andrzeju Szymańczaku został Tomasz Goehs z formacji Kazik na Żywo. W 1998 roku odbyła się pierwsza Pomarańczowa Trasa zespołu po największych miastach Polski, która od tamtej pory organizowana jest co roku. Póżniej 5 grudnia 2005 ukazał się nowy album Kultu. Miał on tytuł Poligono Industrial. Single z albumu to „Kocham cię, a miłością swoją” oraz „Pan Pancerny”, poruszający tematy religijne. Album już w pierwszym miesiącu sprzedaży osiągnął status Złotej Płyty.

  W roku 2007 Kult zaczął pracę nad nowym albumem, o roboczym tytule Concentrazion Gigantica. Ukazał się on w 2009 roku, pod tytułem Hurra!. Singlami promującymi płytę były piosenki Marysia i Amnezja. Album osiągnął podwójnie platynowy nakład wynoszący 60 tysięcy egzemplarzy.

  22 września 2010 Kult jako kolejny polski zespół nagrał dla telewizji MTV koncert MTV Unplugged. Występ został zarejestrowany w Och-Teatrze w Warszawie i wydany na płycie MTV Unplugged. Sprzedaż wszystkich nośników przekroczyła 200 tysięcy, co dało albumowi status “Diamentowej Płyty”.O Kaziku i Kulcie opowiadają książki Leszka Gnoińskiego Kult Kazika (wyd. listopad 2000) oraz Wiesława Weissa Kult. Biała Księga (wyd. 15 listopada 2009), zawierająca m.in. teksty i historię powstania wszystkich piosenek zespołu.