Kazik

Kazik Staszewski, czyli Kazimierz Piotr Staszewski urodził się 12 marca 1963 w Warszawie. Jest polskim muzykiem, wokalistą, saksofonistą, autorem tekstów i aranżerem. Współzałożyciel i członek zespołów Kult, KNŻ, El Dupa i Zuch Kazik, występujący również solo oraz angażujący się w inne projekty muzyczne oraz filmowe. W jego solowej karierze teksty piosenek odnoszą się zazwyczja do ważnych wydarzeń hitorycznych lub politycznych. Jest to bardzo charakterystyczne dla jego twórczości. Kazik Staszewski deklaruje przywiązanie do tradycyjnych wartości, w ktorych to rodzina jest najważniejsza. Mówi o sobie, że jest niewierzącym z ogromną potrzebą wiary. W młodości przez kilka lat był związany ze Świadkami Jehowy, jednak przez sugerowanie zerwania z muzyką, zaprzestał wspólnego studiowania z nimi Pisma Świętego.

Kazik Staszewski jest synem Krystyny i Stanisława Staszewskich. Wychowały go babcia i matka, ponieważ ojciec wyjechał do Francji, gdy Kazik miał 4 lata. Po ukończeniu liceum im. Reja podjął studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, lecz ich nie ukończył. Od 1984 roku jest mężem Anny Staszewskiej, z którą ma dwóch synów, Kazimierza i Jana. W 2008 i 2013 został dziadkiem.
Pierwszym zespołem, z którym wspólpracował, był Poland. Nagrał z nim m.in. utwory “Młodzi Warszawiacy” oraz “Wojny”. W 1981 roku założył zespół Novelty Poland, a rok później założył zespół Kult. W 1991 roku rozpoczął także karierę solową. Pierwszym solowym albumem było Spalam się z przebojami “Dziewczyny”, “Piosenka trepa”, “Spalam się” czy rozsławioną “Jeszcze Polska”. Rozgłos zyskała też wydana na następnym albumie Spalaj się! piosenka “100 000 000″ z refrenem Wałęsa dawaj nasze sto milionów!, co odnosiło się do obietnicy wyborczej, nie spełnionej przez polityka.
W 1995 ukazało się Oddalenie, na którym znalazła się piosenka “Łysy jedzie do Moskwy”, odnosząca się do wyjazdu ówczesnego premiera Józefa Oleksego do Moskwy podczas rosyjskiej agresji zbrojnej na Czeczenię. Największym sukcesem cieszył się album 12 groszy nagrany w 1997 z wielkim przebojem “12 groszy”. Na płycie znalazły się także utwory napisane przez Kazika do filmu Sztos. W 2000 ukazała się Melassa z przebojami “4 pokoje” nagranym w duecie z Edytą Bartosiewicz i “Mars napada” oraz “Gdybym wiedział to, co wiem”. Kazik nagrał również trzy albumy zawierające własne interpretacje utworów Kurta Weilla i Nicka Cave’a, Toma Waitsa oraz Silnej Grupy Pod Wezwaniem. W roku 2004 wydał album Czterdziesty Pierwszy z piosenką “Polska płonie”, a rok później Los się musi odmienić (część piosenek pochodziła ze ścieżki dźwiękowej filmu Rozdroże Cafe, w którym Kazik zagrał epizodyczną rolę). Staszewski nagrał także muzykę do wielu polskich filmów.

Kazik otrzymał nagrody takie jak Paszport Polityki, Fryderyki, Machinery, nagrodę MTV, jednak rzadko którekolwiek odbierał.

Był felietonistą na łamach Gazety Wyborczej, jednak zaprzestał pisania ze względu na wprowadzanie cenruzy w treści jego felietonów, któryvh zbiór ukazał się w wersji książkowej pt. Niepiosenki w maju 2008 roku. W 2014 ukazała się książka pt. Tata mimo woli stanowiąca biografię Stanisława Staszewskiego, której autorami są Kazik Staszewski i Jarosław Duś.

Albumy Kazika Staszewskiego:

 • Spalam się (1991)
 • Spalaj się! (1993)
 • Oddalenie (1995)
 • 12 groszy (1997)
 • Melassa (2000)
 • Melodie Kurta Weill’a i coś ponadto (2001)
 • Piosenki Toma Waitsa (2003)
 • Czterdziesty Pierwszy (2004)
 • Los się musi odmienić (2005)
 • Silny Kazik pod wezwaniem (2008)
 • Wiwisekcja (2015, oraz Kwartet ProForma)