Kasia Kowalska

Katarzyna Kowalska urodziła się 13 czerwca 1973 w Sulejówku. Polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i producentka. Sprzedała w Polsce ponad milion osiemset tysięcy płyt. Ze związku z muzykiem Kostkiem Joriadisem ma córkę Aleksandrę oraz syna Ignacego ze związku z perkusistą Marcinem Ułanowskim.

Karierę muzyczną rozpoczęła w zespole Evergreen założonym przez Roberta Amiriana. Następnie współpracowała z zespołami Human, Fatum, Piersi, Hetman, jak również Talking Pictures, z którym nagrała płytę. Debiutancka płyta Kasi Kowalskiej zatytułowana Gemini ukazała się 12 września 1994 roku, po czym wyruszyła ona w trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz. Single z tej płyty, czyli. „Wyznanie”, „Jak rzecz”, „Oto ja” i „Kto może to dać” zostały przebojami, natomiast album osiągnął status podwójnej platynowej płyty. W tym samym roku artystka wystąpiła jako support przed Bobem Dylanem w czasie jego dwóch koncertów w Polsce. W 1995 wystąpiła na festiwalu w Sopocie z piosenką „A to co mam…”, która błyskawicznie stała się przebojem w kraju. Za występ, podczas którego wykonywała również piosenkę „Jak rzecz”, otrzymała zarówno Grand Prix, jak i Nagrodę Publiczności. 20 listopada 1995 ukazała się jej pierwsza koncertowa płyta pt. Koncert inaczej będąca rejestracją kilku występów. W ciągu miesiąca album uzyskał status platynowej płyty. W 1996 roku Kowalska reprezentowała Polskę z utworem „Chcę znać swój grzech” w Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Oslo, a 18 maja wystąpiła w finale, w którym zajęła piętnaste miejsce. W tym samym roku nagrała piosenkę do ścieżki dźwiękowej disneyowskiego filmu animowanego Dzwonnik z Notre-Dame. 30 września 1996 ukazała się jej trzecia płyta studyjna zatytułowana Czekając na…, której producentem został Kostek Joriadis. Album promowany był przez single „Coś optymistycznego” i „Tak mi ciebie brak” oraz trasę koncertową, sponsorowaną przez firmę Casio. Krążek uzyskał status platynowej płyty przed jej oficjalną premierą. W 1997 roku Kowalska wystąpiła w filmie Nocne graffiti w roli narkomanki Moniki. Na ścieżce dźwiękowej do tego filmu znalazła się jej premierowa piosenka „Straciłam swój rozsądek”. W tym samym roku Kasia wraz z Kostkiem Yoriadisem nagrała piosenkę w duecie zatytułowaną „Jeśli chcesz kochanym być” i był to jednocześnie ich ostatni wspólny projekt.
8 czerwca 1998 ukazała się nowa płyta studyjna Ksi Kowalskiej zatytułowana Pełna obaw, która również osiągnęła status platynowej płyty. Krążęk promowany był przez single „Co może przynieść nowy dzień” , który został nagrodzony statuetką Fryderyka, „Wyrzuć ten gniew”, „Pełni obaw” oraz „Jesteś odrobiną szczęścia”. 8 listopada 1999 ukazała się edycja specjalna płyty piosenkarki. 13 listopada 2000 na rynku ukazała się fanom jej nowa płyta zatytułowana 5, którą poprzedzał singiel „Nobody”.

Już miesiąc po premierze album uzyskał status złotej płyty. W 2001 Kowalska wystąpiła podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z premierową piosenką „Starczy słów”, za którą otrzymała Superjedynkę. Pod koniec roku wokalistka otrzymała nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski artysta. 14 października 2002 ukazał się jej szósty album Antidotum, promowany przez singiel „Pieprz i sól”, który wkrótce stał się złotą, a następnie platynową płytą. 16 grudnia 2006 do rozgłośni radiowych trafiła piosenka „Dlaczego nie!”, promująca polski film o tym samym tytule. 10 listopada 2008 roku premierę miała ósma płyta wokalistki zatytułowana Antepenultimate. Krążek promowany był przez utwory „A ty, czego chcesz?”, „Miłość, trzeźwość i pokora” i „Spowiedź”. W lutym 2015 roku Kasia Kowalska zajęła 13. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia.

Albumy

  • 1994 – Gemini
  • 1995 – Koncert inaczej
  • 1996 – Czekając na…
  • 1998 – Pełna obaw
  • 2000 – 5
  • 2002 – Antidotum
  • 2004 – Samotna w wielkim mieście
  • 2008 – Antepenultimate