Karnivool

Karnivool to australijski zespół wykonujący alternative metal powstały w Perth w 1997 roku. Grupa składa się obecnie z wokalisty Ian’a Kennego, Drew’a Goddard’a i Mark’a Hosking’a grających na gitarze, basisty Jon’a Stockman’a oraz Steve’a Judd’a na perkusji. Karnivool stworzony został z zespołu Kenny’ego i Goddard’a, który założyli w szkole średniej.

Na początku zaspół grał częściowo covery piosenek zespołu Nirvana i Carcass oraz zawierał w swoich utworach niektóre oryginalne kompozycje tychże zespołów. W 1998 wokalista zredukował zestaw utwórów do oryginalych wykonań zespołu oraz zmienil nazwę zespołu na Karnivool. Od roku 1997 zespół przeszedł kilka zmian, jednak od 2004 roku, skład zespołu pozostaje niezmieniony, a mianowicie składa się z Kenny’ego, Goddard’a, Hosking’a, Stockman’a i Judd’a. W 1999 roku zespół wydał swój debiutancki EP pt. Karnivool. Składał się on z czterech utworów: “Fool Me”, “Konkrete Seed”, “Box” i “Some More of the Same”. Album ten nie cieszył się uznaniem wśród krytyków. Wiele sklepów oraz archiwów zajmyujących się twórczością zespołu jako pierwszy podaje drugie EP zespołu wydane w marcu 2001 roku, pt. Persona. Składa się ono z czterech nowych utworów i reedycji piosenki “Some More of the Same” z pierwszej EP. Po wydaniu EP Persona, zespół wygrał Western Australian State Final of the National Campus Band Competition oraz startował w finałach krajowych odbywających się w Hobart w Tasmanii.

Album Themata został wydany w dniu 7 lutego 2005 roku i był rozpowszechniany przez MGM Distribution. W dniu 23 sierpnia 2006 r Karnivool podpisał umowę licencyjną z Bieler Bros Records, niezależnej wytwórni w USA. Album został wydany w Stanach Zjednoczonych w dniu 10 kwietnia 2007 roku,a w Wielkiej Brytanii 7 maja. Po sukcesie albumu Themata zespół ponownie wydał EP pt. Persona.

Karnivool ukończył trasę “Homeland Security” na krótko po premierze Themata. Pod koniec 2007 roku, zagrali z “Great American Rampage Tour” w Ameryce Północnej. W tym czasie, Karnivool wykonał również cover piosenki Gotye “The Only Way” do albumu Mixed Blood, który zawiera covery i remiksy piosenek z albumów Boardface i Like Drawing Blood Gotye. Nie został on wydany na żadnym z albumów Karnivool.
Po tournee w USA, Karnivool wrócił do Australii w 2008 roku, a następnie wszedł do studia, aby napisać swoje dalsze działania związane z Themata.

Album “Sound Awake” został wydany w dniu 5 czerwca 2009 roku i zadebiutował na 2 ARIA Charts i był numerem 1 na listach przebojów AIR. W październiku 2009 roku, album otrzymał certyfikat Złoty do sprzedaży w Australii. Po udanej trasie w Europie i USA, Karnivool wrócił do Australii i ogłosił krajową ‘New Day Tour’. W Melbourne i Sydney pokazy zostały najszybciej wyprzedane w historii Karnivool, a kolejne koncerty były już ogłoszone w Sydney, Melbourne, Brisbane i Perth. Następnie zespół chwilowo przestał koncertować.

Jakiś czas po powrocie do Australii we wrześniu, zespół planował zacząć pisać materiał na trzeci album. Album Asymetria został wydany w dniu 19 lipca 2013. Album zadebiutował na pozycji numer 1 w australijskim wykresie ARIA.

W styczniu 2015 r Karnivool zagrał na trzech festiwalach w Indiach. Po tym zespół wyruszył w największe w swojej historii tournee w Wielkiej Brytanii i Europie na przełomie marca / kwietnia 2015 roku.

Dyskografia:
EP

  • Karnivool (1999)
  • Persona – Sic Squared / MGM (SIC003) (1 marca 2001)
  • Themata – MGM (2005)

Albumy

  • Themata – 2005
  • Sound Awake – Cymatic / Sony 2009
  • Asymmetry – 2013