Hey

Hey – jeden z najbardziej znanych polskich zespołów muzycznych, grający szeroko rozumianą muzykę rockową z powiązaniami z elektroniką. Założony w Szczecinie w 1992 roku, dzięki pomysłowi Piotra Banacha. Od samego poczatku zespół jest kojarzony z jego wybitną wokalistką i autorką szczerych i niezwykle poruszających tekstów Katarzyną Nosowską.

Pierwsza ich płyta znalazła się na sklepowych półkach już w roku 1993 i do dziś uważana jest za jedną z najlepszych, a nawet sztandarowych dla polskiej sceny rockowej. Był to krążek „Fire”. Kariera rozwijała się w zawrotnym tempie, płyty wydawane były jedna za drugą. W 1999 roku zespół opuścił jego lider – Piotr Banach, ale szybko został zastąpiony (jeśli tak w ogóle można to ująć…) przez gitarzystę Pawła Krawczyka. Kompozycje rockowe z nutą elektroniczną częściej gościły w późniejszej już karierze zespołu, np. w roku 2003, kiedy wydany został album „Music, Music” postrzegany jako dość alternatywny ze względu na eksperymentalne kompozycje. Takie działania przyniosły zespołowi jeszcze większą sławę i wielu nowych fanów, choć Ci wcześniejsi narzekali na zbyt mocne zróżnicowanie z tym, co tworzyli w swoich początkach. Rok 2005, to z kolei postawienie na melodyjność i zdecydowanie bardziej gitarowe brzmienie, zauważalne w kawałkach ze studyjnego albumu „Echosystem”. Z pracy nad tą płytą powstał później film dostępny na DVD. Mocnym punktem w historii zespołu był rok 2007, kiedy we wrześniu Hey zagrał w Teatrze Roma w ramach cyklu MTV Unplugged. Znane piosenki nabrały tam nowego charakteru, grupa pokazała nowe, nieznane wcześniej oblicze. Kocert uwieczniono w formie CD oraz DVD, płyty stały się niesamowicie popularne. W roku 2009 ukazała się kolejna płyta, która zyskała status platynowej – „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!”. Rok później wydano album „RE-MURPED”, w którym zawierały się zremiksowane utwory z poprzedniej płyty. Ciekawym wydarzeniem w 2010 roku był udział Hey w projekcie „Najmniejszy Koncert Świata”, zagrali wówczas dla dwudziestu osób. W późniejszych latach zespół podjął pracę z Marcinem Zabrockim – kompozytorem i multiinstrumentalistą. Na rynku pojawiła się płyta „Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan”. 2014 rok, to rok podróży i trasy HEY Unplugged, czyli kawałków reaktywowanych po prawie siedmiu latach.

Grupa podejmowała współpracę z wieloma innymi wykonawcami, między innymi z Gabą Kulką; z teatrami, np. komponując muzykę do spektaklu Maji Kleczkowskiej. Hey wraz z Katarzyną Nosowską są najczęściej nominowanymi artystami do nagrody Fryderyk. Na swoim koncie posiadają ich już 23.

Dyskografia (albumy studyjne):

 • 1993 – Fire
 • 1994 – Ho!
 • 1995 – Heledore (EP)
 • 1995 – ?
 • 1997 – Karma
 • 1999 – Hey
 • 2001 – [sic!]
 • 2003 – Music Music
 • 2005 – Echosystem
 • 2009 – Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!
 • 2012 – Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan