Guano Apes

Guano Apes – zespół z pochodzący z Göttingen w Niemczech, grający szeroce rozumianą muzykę rockową, choć zahaczają o pop i rock alternatywny, heavy metal, indie rock, a nawet punk revival. Powstał w roku 1994, na początku jego członkami byli: Stefan Ude (bas), Dennis Poschwata (perkusja) i Henning Rümenapp (gitara). Charakterystyczne dla zespołu były potyczki na instrumenty, to wychodziło im świetnie. Problem w grupie istniał jedynie z brakiem wyćwiczonego wokalisty, śpiewać próbował każdy z muzyków, ale idealnym rozwiązaniem okazała się dopiero wokalistaka Sandra Nasic, której głos potrafił cuda, jak określali to członkowie zespołu, ale i później, zakochana w piosenkarce publiczność. Piosenki były urozmaicone wokalem od szeptu po ryk. Posiadając tak świetny zespół postanowili rozkręcić swoją karierę i w roku 1996 wzięli udział w „Local Heros”, czyli konkursie zainicjowanym przez stację VIVA TV. Grupa okazala się objawieniem i zdobyła pierwsze miejsce. Mieli już otwarte drzwi do wielkiego świata, nagrali wówczas debiutancki album „Prous Like A God”, znany nie tylko wśród niemieckich słuchaczy, ale i w Polsce. Polscy fani byli nimi zafascynowani i chętnie brali udział w koncertach grupy. Doczekali się także koncertu w Polsce, a miało to miejsce w 1999 roku w Warszawie, gdzie po świetnym, zimowym występie w klubie Proxima, odebrali złotą płytę. Europa była dla zespołu zbyt mała, pragnęli więcej, dlatego też niedługo później udali się w podróż związaną z trasą koncertową oraz ogólną promocją zespołu, po Ameryce. Po powrocie do Europy byli jakby w transie podróżowania, które pochłonęło ich do reszty. Udali sie wtedy między innymi do Dani. Jak twierdzili, w podróży odpoczywali, zbierali myśli, dogadywali się odnośnie nowego materiału.

Drugi album grupy pojawił się w roku 2000 i nosił on tytuł: „Don’t Give My Names”, po ogromnym sukcesie, dwa lata później przyszedł czas na nowy krążek. Jego zwiastunem był klip „You Can’t Stop Me”, ostatecznie płyta pojawiła się w roku 2003, była to „Walking On A Thin Line”. Po mocnym początku rok 2004 był nieco spokojniejszy, grupa zagrała kilka koncertów, nie naciskała na rozwój kariery. Raczej zrezygnowani wydali box „Single Collection”, w którym znalazły się wszystkie single Guano Apes. Koplet utworów można było kupić także w Polsce od maja 2004. W lutym 2005 wydana została płyta DVD podsumowująca dziesięć lat działalności zespołu. Rok 2005 okaał się rokiem pożegnania z fanami, trasa koncertowa ograniczona była już tylko do ich rodzinnego państwa. Po koncertach członkowie zespołu zaangażowali się w projekt Tomato, ich wokalistka zaś kontynuowała karierę, wtedy już solowo.

Przełom przyniósł rok 2009, kiedy grupa postanowiła się reaktywować. Zagrali wówczas na Przystanku Woodstock, a w kwietniu 2011 roku, nagrali czwarty album studyjny.

Dyskografia (albumy studyjne):

  • 1997 – Proud Like a God
  • 2000 – Don’t Give Me Names
  • 2003 – Walking on a Thin Line
  • 2011 – Bel Air
  • 2014 – Offline