Grubson

Grubson – właściwie Tomasz Iwanca, urodzony 28 stycznia 1986 roku w Rybniku. Jest polskim raperem, ale i producentem muzycznym. Działalność artystyczna sławnego współcześnie repera, miała swój początek stosunkowo niedawno, bo pod koniec lat 90. XX wieku.

Pierwsza styczność twórcy z kulturą hip-hopu i rapu miała miejsce w roku 1993. Zadziało się tak dzięki Rapotekom, czyli wieczorom promowanym przez jego brata Hudego, gdzie włączano muzykę z kaset magnetofonowych. Swoje początki Grubson opisuje jako totalny hardcore, gdyż razem z kumplami nie tylko tworzyli (już w roku 1997/98) kawałki, nagrywając je na szpule, wtedy jeszcze w piwnicach, ale ostro imprezowali. Wspomniane lata, to okres istnienia zespołów „Po-3na Różnica”, w którego skłąd wchodzili Twórca, Max oraz Rav, a także „Czwartej Ziemi” bądź „Twórca Skład”, jak nazywali się już dwa lata później, gdy do zespołu dołączył do nich Jaco. W 2001 roku Grubson, tak jak jego brat zaczyna organizować imprezy w Rybniku. Wtedy powstaje nowy zespół o nowej nazwie„Wolność słowa” i nowym składzie: Grubson, GRF, Zorza i Aro. Skład ze względu na wydarzenia losowe nie przetrwał razem długo, choć udało im się wydać pierwsze demo. Grubson działał dalej samodzielnie, jego debiutanckim solowym nielegalem ukazującym się w 2003 roku jest N.O.C. Kolejno raper współpracował z ZyebOneKillem tworząc duet 2G, później nawiązał też współpracę z grupą Bezkres oraz producentem muzycznym MMF.

W 2007 roku Grubson wygrał konkurs na producencką płytę Magiery i L.A., nagrał wówczas kawałek na płytę Kodex 3: Wyrok, promujący album. W 2011 roku na rynku pojawił się dwupłytowy album solowy Grubsona „Coś więcej niż muzyka”, który zyskał miano platynowej płyty. W roku 2013 roku raper rozpoczął trasę z Jamalem promując singiel „RudeBoyTour”. W roku 2014 Grubson udziela się jako producent przy wydaniu płyty „Punkt Widzenia” Jareckiego&BRK. Rok 2015, to rok premiery trzeciego studyjnego, legalnego już albumu „Holizm”, gdzie muzyk łączy wiele gatunków, jak np. soul, gunk, czy muzykę elektroniczną. Jest to wyjście poza ramy i oderwanie się od miana rapera na rzecz muzyka, twórcy, bądź po prostu nowego, dojrzalszego muzycznie Grubsona.

Grubson podjął w swojej karierze współpracę między innymi z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: EastWest Rockers, Junior Stress, Jamal, Abradab, Natural Dread Killaz, DJ Feel-X, Rahim, Skorup, Dreadsquad, O.S.T.R., Bob One, PMM czy DonGURALesko.

Dyskografia (albumy):

  • N.O.C (wydawca- brak)
  • O.R.S (wydawca- MaxFloRec)
  • Coś więcej niż muzyka (wydawca- MaxFloRec)
  • Gruby brzuch (wydawca- MaxFloRec)
  • Holizm (wydawca- MaxFloRec)