Fish

Fish – właściwie Derek William Dick, urodził się 25 kwietnia 1958 roku w Dalkeith w Szkocji. Jest on wokalistą rockowym, kompozytorem, autorem tekstów, ale i aktorem. Kojarzony jest zazwyczaj z brytyjską grupą neoprogresywną, tworzącą rocka – Marillon.

Był to zespół o niezwykle wypracowanym i bogatym brzmieniu instrumentalnym. Ich koncerty były niesamowitym, przemyślanym show, często o charakterze parateatralnym. Fish jako histeryczny wokalista występował zazwyczaj w wymyślnych strojach, maskach, czy makijażach. Wyśpiewywane przez niego teksty były dość trudne i skomplikowane w tak zaproponowanej formie. Zespół musiał zmierzyć się z często nieprzychylną opinią krytyów, dotyczącą wieloznaczności tekstów, podobnej do twórczości Genesis, grupy, wg krytyków, której się wzorowali. Choć posiadali w swoim repertuarze wiele tekstów, które można porównać do utworów innych zespołów, jak np. Pink Floyd, to brzmienie nadal było otyginalne, inspirujące kolejne pokolenia artystów. Ciekawe w ich twórczości było wydawanie albumów tematycznych, co oznacza, że każdy krążek wiązał się z inną kwestią. Przykładem mogą być refleksje na temat dzieciństwa i wpływu dorosłych zawarte w tekstach utworów z albumu „Misplaced Childhood”, czy problem alkoholizmu oraz melancholie ujęte w albumie „Clutching at Straws”. W 1988 roku Fish oddał się samodzielnej karierze i zakończył pracę z zespołem. W swojej karierze współpracował później z muzykami takimi jak Tony Banks, Ayreon, czy Peter Hammill. Zapamiętany jako wysoki, długowłosy, popijający piwo, kochający whisky. Polska publiczność może usłyszeć Fisza między innymi w audycjach Polskiego Radia Trójka, na falach którego we wrześniu 2013 odbyła się premiera płyty „A Feast of Consequences”, zawierająca sporo mrocznych kawałków, będących emocjonalną relacją przeżyć między innymi z podróży po Kubie, czy Wietnamie.

Przezwisko jakie towarzyszy karierze Dereka nadali mu przyjaciele, gdy pewnego dnia nie mogli się doczekać kolegi, bo ten brał barzdo długą kąpiel. Czekali na niego ponad dwie godziny, a ten, jak wspomina, właśnie wtedy podjął decyzję zaważającą na jego życiu, że nie będzie już uczył się o roślinach, o drzewach, na kurs leśniczy w college’u w Newtonrigg , w którym uczestniczył, a zrobi wszystko, by stać się wokalistą rockowym. Opowieść z wanną nie brzmi poważnie, więc Derek uznał, że będzie przyznawał się do pochodzenia pseudonimu artystycznego od pseudonimu scenicznego innego muzyka – Chrisa Squire’a- basisty z uwielbianego przez Dereka wówczas zespołu „Yes”.

Dyskografia (albumy studyjne):

  • Vigil in a Wilderness of Mirrors (1990)
  • Internal Exile (1991)
  • Songs from the Mirror (1993)
  • Suits (1994)
  • Sunsets on Empire (1997)
  • Raingods with Zippos (1999)
  • Fellini Days (2001)
  • Field of Crows (2003)
  • 13th Star (2007)
  • A Feast of Consequences (2013)