Edyta Górniak

Edyta Górniak – jedna z najbardziej wybitnych wokalistek polskiej sceny muzycznej, urodziła się 14 listopada 1972 roku w Ziębicach. To także kompozytorka, autorka tekstów, producent, reżyser, a także aktorka musicalowa. Jej pierwszym krokiem w kieruku sceny był udział w programie Zbigniewa Górnego – „Śpiewać każdy może” w 1989 roku. Jeszcze wcześniej uczęszczała na nauki do znawczyni wokalu – Elżbiety Zapendowskiej, będącej wówczas szefową sekcji piosenki opolskiego domu kultury. Przez 4 lata była związana z teatrem Buffo, gdzie brała udział w produkcji „Metro”, a także innych przedstawieniach muzycznych: „Do grającej szafy grosik wrzuć” oraz „Brel”. Górniak zagrała około 700 spektakli, w tym także kilkadziesiąt na Brodwayu.

W lipcu 1993 roku piosenkarka wzięła udział w Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlschamn, gdzie nagrodzona została trzecim miejscem. Dość ważny w jej karierze okazał się rok 1994, kiedy to jako pierwsza z polskich wokalistek została wyłoniona do reprezentowania Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, odbywającym się wówczas w Dublinie. Górniak śpiewała „To nie ja” i uzyskała dla Polski drugie miejsce. To po tym występie artystka podpisała kontrakt z wytwórnią fonograficzną ORCA Wiktora Kubiaka, co łączyło się też z kontraktem płytowym z koncernem POMATON EMI. Rok później, a dokładniej 8 maja, ukazał się pierwszy ze studyjnych albumów piosenkarki – „Dotyk”, który niedługo później zyskał miano złotej płyty dzięki rekordom sprzedaży.To właśnie za ten album wokalistka otrzymała nagrodę Fryderyk ’95 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

W roku 1995 wokalistka ogłosiła wycofanie się z życia publicznego, jednak nadal fani dostawali wiadomości o rozwoju. W 1996 roku Górniak podpisała kontrakt z wytwórnią EMI International w Londynie. Była to umowa na pięć albumów. Poza nimi ukazywały się też inne utwory, między innymi do filmów jak „Kolorowy wiatr” do animowanego filmu Disneya „Pocahontas”, czy Dumka na dwa serca” do „Ogniem i mieczem”. Kariera wokalistki rozwijała się dynamicznie przez kolejne lata, które owocowały nowycmi płytami i trasami koncertowymi, np. w roku 2000 odbyła się trasa pod hasłem „Julia”, w której Górniak występowała na najpiękniejszych polskich balkonach.

W 2004 roku wokalistce urodziło się pierwsze wyczekiwane dziecko, syn Alan, rok później wyszła za mąż za ojca swojego synka. Po narodzinach nastał trudny czas dla rodziny, bo wokalistka nękana była przez dziennikarzy oraz fotoreporterów. Wtedy też ogłosiła swój koniec kariery. Na szczęście kryzys nie okazał się długi i już w następnym roku pojawiły się nowe single. Jej kariera trwa.

Górniak jest niezwykle precyzyjna, ceni sobie klasę, styl, to co robi od zawsze było na wysokim poziomie. Każde działanie wiąże się ze starannością. W ostatnich latach wokalistka zasiadała w jury programów takich jak „The Voice of Poland”, czy wcześniej „Jak oni śpiewają”.

Dyskografia (Albumy studyjne):

  • 1995 – Dotyk (Wytwórnia: Pomaton EMI)
  • 1997 – Kiss Me, Feel Me (Wytwórnia: Toshiba EMI)
  • – Edyta Górniak (Wytwórnia: Pomaton EMI)
  • 2002 – Perła (Wytwórnia: Pomaton EMI)
  • 2003 – Invisible (Wytwórnia: Virgin Music)
  • 2007 – E.K.G (Wytwórnia: Agora SA)
  • 2008 – Zakochaj się na Święta w kolędach(Wytwórnia: Agora SA)
  • 2012 – My (Wytwórnia: Anaconda Productions)